Hoppa till huvudinnehåll

Immersive North samlar XR-ekosystemet kring immersiv intelligens

onsdag, april 8, 2026

Den 7 maj samlas forskare, företag, designers och offentliga aktörer på Epicenter i Stockholm när konferensen Immersive North går av stapeln. Vi kommer att utforska nästa generations AI, så kallad Immersiv intelligens. Under en heldag möts aktörer från hela XR-ekosystemet för att utforska mötet mellan artificiell intelligens, immersiva teknologier och nya former av människa-maskin-interaktion.

porträttbild av man som ser hoppfull ut

Albert Bengtsson, Immersive Sweden

Konferensen arrangeras av initiativet Immersive Sweden och är en del av arbetet med att stärka samverkan och kunskapsutbyte inom området. 

En central del av dagen är Demo Arena, där upp till 25 demonstrationer och prototyper visas upp. Här kan deltagare testa teknologier, möta utvecklare och diskutera konkreta tillämpningar inom exempelvis utbildning, industri, kultur och vård. 

– Demo Arena är tänkt som ett levande laboratorium. Här kan man se hur tekniken används i praktiken, prata direkt med de som utvecklar den och få en känsla för vad som faktiskt händer i fältet just nu, säger Albert Bengtson, Immersive Sweden.  

En fråga i centrum: varför immersiv intelligens – och varför nu? 

Programmet tar sin utgångspunkt i en fråga som blivit allt mer relevant i takt med den tekniska utvecklingen: vad händer när artificiell intelligens och immersiva gränssnitt börjar samverka? 

– AI förändrar allt internetbaserat. Hur vi analyserar och producerar information, medan XR förändrar hur vi upplever och interagerar med den. När de två teknologierna möts uppstår helt nya möjligheter för hur vi kan arbeta, lära oss och fatta beslut, säger Albert. 

porträttbild av man

Begreppet immersive intelligence beskriver just denna konvergens, där intelligenta system och immersiva miljöer skapar nya former av interaktion mellan människa och maskin. 

Ett möte mellan forskning, industri och kultur 

Programmet samlar talare från både akademi, näringsliv och kultursektor. Bland talarna finns bland andra visualiseringsforskaren Anders Ynnerman, konstnären Jacob Felländer, Eva Essvik från GöteborgsOperan och Janne Elvelid från Meta. 

Under dagen hålls även workshops och fördjupningssessioner om bland annat immersivt lärande, AI- och XR-arkitekturer, organisatorisk beredskap och frågor kring etik och human-centered design. 

– Vi har försökt skapa ett program där olika perspektiv möts. Teknikutvecklingen sker inte i ett vakuum, utan påverkar och påverkas av allt från kultur och design till industri och samhällsutveckling, säger Albert. 

En mötesplats för ett växande ekosystem 

Konferensen är också en del av arbetet inom innovationsplattformen Immersive Sweden, som samlar aktörer från akademi, industri och offentlig sektor för att stärka Sveriges position inom människocentrerad XR och visuell intelligens. 

Genom mötesplatser, projekt och kunskapsdelning är ambitionen att bidra till att accelerera innovation och skapa bättre förutsättningar för samverkan inom området. 

– En viktig del är att skapa rum där människor faktiskt kan mötas. Många arbetar med liknande frågor, men i olika sektorer. När man samlar dem i samma rum uppstår alltid nya idéer och samarbeten. Det är därför det är så viktigt att vi möts, tvärdisciplinärt, menar Albert. 

Vad hoppas ni att deltagarna tar med sig? 

– Förhoppningen är att deltagarna lämnar dagen med nya perspektiv, nya kontakter och kanske också en tydligare bild av hur immersiv intelligens kan och kommer att användas i deras egen verksamhet. 

-
Epicenter Stockholm
A moving image of people moving with VR headsets

Immersive North

Welcome to IMMERSIVE NORTH - a full-day convergence of research, industry, design, and...
människor i biosalong med 3d-glasögon

Immersive Sweden

Immersive Sweden är en neutral och inkluderande plattform som samlar, koordinerar och katalyserar utvecklingen inom immersiva teknologier. Projektet skapar en attraktiv innovationsmiljö som stärker...
man son är upplyst i studio med färgglada färger

Martin Högenberg

Visual Arena
Programansvarig
martin.hogenberg@lindholmen.se
+46 (0)706092913